Невизначеність в метрології – що це?

Тема: Управління лабораторією

Дата створення:

Останнє оновлення:

Спрощено для невизначеності вимірювання можна дати наступне визначення -  це сумніви в істинності отриманого результату. Поняття невизначеності є характеристикою важливого поняття «точність вимірювання». Отже, для виконання умов сертифікації діяльності у сфері законодавчо регульованої метрології необхідно виконувати відповідні визначення з певним рівнем довіри.

Сьогодні міжнародним стандартом сучасної метрології є «Настанова щодо вираження невизначеності вимірювання», що вперше з’явився в 1993 році і визначив важливий вектор порядку проведення сертифікації товарів та послуг.

Невизначеність в метрології – кого це стосується?

Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність», прийнятий у 2014 році, проголосив державне регулювання щодо вимірювань, одиниць вимірювання та засобів вимірювальної техніки. Держава взяла на себе відповідальність контролю єдності вимірювань та простежуваності. В цьому законі виникає поняття «невизначеність вимірювання». Таким чином, держава підвищує рівень відповідальності підприємств, що виробляють продукцію з переліку обов’язкової сертифікації перед власне споживачами та контролюючими органами.

Невизначеність і похибка – це одне і те ж?

Щоб забезпечити умови добровільної та обов’язкової сертифікації продукції в Україні, необхідно усвідомити різницю в цих поняттях. Оцінка результату вимірювання приводиться в певному інтервалі, що, з певною ймовірністю, містить невідоме «істинне» значення виміряної величини і похибку її вимірювання.

Невизначеність вимірювання означає, що виміряна величина належить певному інтервалу значень, і саме з заданим рівнем невизначеності не виходить за його межі.

Якщо Ви потребуєте індивідуальних консультацій в сфері метрологічної діяльності, пов’язаної з процедурою проведення сертифікації продукції – залишайте відповідну заявку на сайті – і ми із задоволенням Вам допоможемо.