Чи обов'язкова акредитація ISO 15189 для мікробіологічних лабораторій?

Тема: Управління лабораторією

Дата створення:

Останнє оновлення:

Медичні лабораторії повинні завжди тримати руку на пульсі, щоб не лише в умовах сьогодення якісно виконувати дослідження, а й відповідати вимогам вітчизняного законодавства. 

Для підтвердження достовірності отриманих результатів досліджень проведених медичними лабораторіями передбачено проходження акредитації. Процедура акредитації медичних лабораторій на відповідність стандарту ISO 15189 відповідає не лише сучасним світовим тенденціям, що підвищує довіру до результатів досліджень та забезпечує їх взаємне визнання, а й станом на сьогодні є вимогою законодавства.

Чи обов'язкова акредитація ISO 15189 для мікробіологічних лабораторій?

Постановою № 376 КМУ визначено, що заклади охорони здоров’я для забезпечення ними належного рівня медичного обслуговування, повинні мати у своєму складі лабораторію, яка акредитована та отримала Атестат про акредитацію на відповідність вимогам ISO 17025 та/або ISO 15189, або має укласти договір з лабораторією, яка відповідає вимогам даної постанови.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2024 року всі мікробіологічні лабораторії, які бажають продовжувати співпрацю з НСЗУ та отримувати державне фінансування для надання послуг, повинні підтвердити свою компетентність та пройти акредитацію.

Скільки триває процес акредитації медичних лабораторій в НААУ?

Впровадження СМЯ в медичній лабораторії є багатоетапним та складним процесом, який займає чимало часу та потребує забезпечення необхідними ресурсами, залучення та проходження навчання всього персоналу лабораторії. 

Сам процес акредитації займає близько року та складається з кількох послідовних етапів. 

Слід підкреслити, що фахівці компанії Атестор мають великий досвід супроводу медичних лабораторій в отриманні ними Атестатів про акредитацію НААУ, а наданий комплекс послуг при впровадженні системи завжди включає проходження персоналом навчання. 

Тому, щоб надані мікробіологічними лабораторіями послуги відповідали вимогам НСЗУ, а суб’єкти, які надають медичні послуги оптимізували свою діяльність та не мали потреби укладати договори підряду з сторонніми акредитованими лабораторіями, радимо державним та комунальним медичним лабораторіям не зволікати з підтвердженням своєї компетентності та акредитацією в НААУ та звертатися за допомогою до професіоналів.