Сертифікація газу

Тема: Управління лабораторією

Дата створення:

Останнє оновлення:

Порядок та параметри оцінки відповідності газу в Україні незабаром зазнають значних змін у зв'язку із набуттям чинності у травні 2022р. Постанови КМУ № 667 від 29.07.20р. «Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до газу скрапленого для автомобільного транспорту, комунально-побутового споживання та промислових цілей» та внесення газу скрапленого (ГС) до переліку продукції, що підлягає законодавчому регулюванню. У статті розберемося, які критерії оцінки встановлюються для ГС, як підтвердити відповідність продукції вимогам нового регламенту, як відбуватиметься сертифікація газу.

Критерії оцінки відповідності ГС

Новий Технічний регламент визначає критерії оцінки відповідності газу та марки ГС залежно від призначення. Документом визначено граничні параметри відповідності за кожним критерієм, типами та допустимим рівнем присадок у складі. Такі дані мають відображатися у Паспорті якості ГС на кожну партію продукції. Також встановлено й мінімальний гарантійний термін зберігання ГС: 6 місяців.

Методи випробувань ГС, у тому числі порядок відбору зразків (проб), встановлюються стандартами, що лягли в основу Технічного регламенту:

  • ДСТУ EN 589:2017 (EN 589:2008+А1:2012,ІDT);
  • ДСТУ 4047-2001.

Хто уповноважений проводити оцінку відповідності газу

Сертифікація газу може проводитись організаціями, акредитованими в НААУ за стандартом ISO 17065. Якість ГС підтверджується Сертифікатом та паспортом. Сертифікат видається на підставі Рротоколів лабораторних випробувань ГС. Оцінка відповідності ГС вимогам нового Технічного регламенту застосовується:

  • Виробником, уповноваженим представником, імпортером або розповсюджувачем із залученням третіх сторін – органів з оцінки відповідності. У такому разі документом, що підтверджує якість ГС, виступить Сертифікат відповідності.
  • Виробником або його уповноваженим представником із залученням акредитованих внутрішніх органів щодо оцінки відповідності виробника. Документ – Рішення про відповідність.

Для визнання протоколів випробувань ГС та їх подальшого використання з метою сертифікації газу, лабораторія, що проводить випробування, має бути акредитована в НААУ за стандартом ISO 17025.